Altın dedektörleri farklılıkları

Dedektörlerin çok çeşitli olduğunu belirtmiştik. Bu farklılıklara göre her dedektörün kendi içinde öne çıkan üstün yanları vardır, bu sebeple “En iyi Dedektör” kavramı ihtiyaçlara göre belirlenmelidir. Buradaki en önemli nokta, toplu haldeki define ve hazineleri tespit edebilecek derin aramalar yapabilen bir dedektör mü? Tek para, kalıntı ve dökülmüş, saçılmış türden paralar ve kıymetli takı, obje türü malzemeler tespit edecek tek para sınıfında yer alan bir dedektör mü? Ya da hem derin arayabilen, hem de tek para türünden malzemeleri tespit edebilen her iki amaca uygun özelliklerdeki bir dedektöremi ihtiyacınız var? Hangi özellikte bir dedektörün amacınıza uygun olduğunu siz belirleyecek ve bu ihtiyacınıza cevap verebilecek marka ve modeller içerisinde size göre en iyisi hangisi ise o dedektör sizin nazarınızda en iyi dedektördür.

Kiralık altın dedektörleri

İnsanların zaman zaman başvurduğu dedektör kiralama hizmetleri dedektör kullanıcıları için ne kadar faydalıdır?. Dedektör piyasasında üretici ve buna bağlı ana bayiler ile küçük çaplı “al-sat” işlevi gören müesseseler tarafından Kiralık olarak verilen dedektörler genellikle üretici firmalar ile doğrudan bir bağı olmayan, garanti ve güvence konusunda taahhütlerde bulunamayan ticarethanelerde gerçekleşmektedir.

Bu tür cihazlar ekseriyet ile zaten ikinci el olarak vitrinde (satışta) bulunan bir cihazdır ve kira bedeli alınarak cihazın üzerinden hariçten gelir amaçlanmıştır. Bu dedektörler daha evvel kimler tarafından ve hangi şartlarda kullanılmış! Hangi komplikasyona maruz kalmış! Belki de daha önceden, ehli olmayan kişilerce tamir görmüş bir dedektörün olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı da bir muamma. kiralamak isteyen kişinin tanımadığı bir dedektörün sorunsuz çalışıp çalışmadığını anlaması mümkün değildir. Kira müddeti oldukça kısa olan ve bu kısıtlı zaman içinde tecrübe sahibi olmadığı, yeteri kadar tanımadığı bir dedektörle ne kadar sonuç alınabilir ki? Diğer traftan birkaç seferlik bir kiralama ücreti karşılığı da tahminen yeni bir cihazın bedeline eşdeğer olacaktır. Kiralık mı? Satın almak mı? karar sizin.

İkinci El altın dedektörleri

İkinci el dedektörler piyasaya genellikle eski sahiplerin yeni ve daha üst model dedektörler edinirken, takas yöntemi ile verdikleri dedektörlerdir. Bu tür ikinci el cihazları almak ya da satmak oldukça risklidir. Kozmetik açıdan yıpranmış, teknik olarak da ayıplı hatta arızalı olma ihtimali çok yüksektir.Diğer taraftan mağaza sahibi de ikinci el olarak satmak isteyeceği bu dedektörün tamir,bakım sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır.

Bazı dedektör satıcıları, kullanılmış olarak aldıkları ürünleri sıfırlayıp sattıklarını söylerler. Aslında böyle bir sıfırlamayı yapabilecek altyapıları kesinlikle yoktur. Özellikle ithal cihazların sıfırlanması için ithal edildiği ülkeye göndermek gerekecektir. İkinci el bir dedektör için böyle bir masrafa giremezler. Dolayısıyla büyük ihtimalle sorun yaşatan bir dedektörü sadece kozmetik, yani görünen mekanik aksamlarını temizleyerek, sanki çok az kullanılmış izlenimi vererek satmaya çalışacaklardır.